Republican Shrewsbury Selectman John Lebeaux Takes Out Papers for the 2nd Worcester Senate

Here is the full list for this week of candidates who pulled papers to run for office in Massachusetts:

If there are images in this attachment, they will not be displayed.  Download the original attachment

Page 1

2008 Candidate Who Pulled Papers.xls

OFFICE

DISTRICT

CANDIDATE

INC. PTY.

PICK-UP LOC.

President

Statewide

Christopher Popham Smith

N America

Boston

President

Statewide

Tom Davidson

N

U

Mail

President

Statewide

Bryan Eddy

N

I

Boston

U.S. Senate

Statewide

John F. Kerry

Y

D

BOSTON

U.S. Senate

Statewide

Jeff Beatty

N

R

Boston

U.S. Senate

Statewide

Edward O’Reilly

N

D

Boston

U.S. Senate

Statewide

Ralph Perez

N

D

Boston

U.S. Senate

Statewide

Brian Muello

N

U

Boston

U.S. Senate

Statewide

Christopher J. Barros

N

I

Boston

U.S Senate

Statewide

James Ogonowski

N

R

Boston

U.S Senate

Statewide

Evan M. Stachowski

N

U

Boston

U.S. Senate

Statewide

Paul Giza

N

I

Boston

U.S. Senate

Statewide

Robert Underwood

N

L

Springfield

U.S. Senate

Statewide

Mary Charbonneau

N

I

Boston

U.S. Senate

Statewide

Keith Jones

N

I

Boston

Data Prepared Courtesy o

William Francis Galvin,

Secretary of the Commonwealth

Page 2

2008 Candidate Who Pulled Papers.xls

OFFICE

DISTRICT

CANDIDATE

INC. PTY.

PICK-UP LOC.

U.S. Representative

1st

John W. Olver

Y

D

Springfield

U.S. Representative

1st

Nathan A. Bech

N

R

Springfield

U.S. Representative

2nd

Richard E. Neal

Y

D

Springfield

U.S. Representative

3rd

James B. McGovern

Y

D

Boston

U.S. Representative

4th

Barney Frank

Y

D

Boston

U.S. Representative

4th

Earl Henry Shelley

N

R

Boston

U.S. Representative

5th

Niki Tsongas

Y

D

Boston

U.S. Representative

5th

Kurt Hayes

N

R

Boston

U.S. Representative

5th

Darius Mitchell

N

U

Boston

U.S. Representative

6th

John F. Tierney

Y

D

Boston

U.S. Representative

6th

Richard A. Baker, Jr.

N

R

Boston

U.S. Representative

6th

Richard W. Barton

N

R

Boston

U.S. Representative

7th

John Sullivan

N

U

Boston

U.S. Representative

7th

Bill Wolf

N

I

Boston

U.S. Representative

7th

Edward J. Markey

Y

D

Boston

U.S. Representative

8th

Michael E. Capuano

Y

D

Boston

U.S. Representative

9th

Stephen F. Lynch

Y

D

Boston

U.S. Representative

10th

William D. Delahunt

Y

D

Boston

U.S. Representative

10th

Robert King

N

R

Plymouth

Governor’s Council

1st

Carole A. Fiola

Y

D

Fall River

Governor’s Council

1st

Robert A. Fewer

N

D

Springfield

Governor’s Council

1st

Oliver P. Cipollini, Jr.

N

D

Boston

Governor’s Council

1st

Scott Vecchi

N

U

Boston

Governor’s Council

1st

Matthew Roias

N

R

Mailed

Governor’s Council

2nd

Robert Jubinville

N

D

Boston

Governor’s Council

2nd

Kelly A. Timilty

Y

D

Boston

Governor’s Council

2nd

John Driscoll

N

U

Mailed

Governor’s Council

3rd

Thomas L. Walsh

N

D

Boston

Governor’s Council

3rd

Marilyn Devaney

Y

D

Boston

Governor’s Council

4th

Jacquolyn Payne-Thompson

N

U

Boston

Governor’s Council

4th

Stephen F. Flynn

N

D

Boston

Governor’s Council

4th

Christopher Iannella

Y

D

Boston

Governor’s Council

5th

Timothy P. Houten

N

D

Boston

Governor’s Council

5th

Mary-Ellen Manning

Y

D

Boston

Governor’s Council

6th

Michael T. Callahan

Y

D

Boston

Data Prepared Courtesy o

William Francis Galvin,

Secretary of the Commonwealth

Page 3

2008 Candidate Who Pulled Papers.xls

OFFICE

DISTRICT

CANDIDATE

INC. PTY.

PICK-UP LOC.

Governor’s Council

7th

Thomas J. Foley

Y

D

Boston

Governor’s Council

8th

Thomas T. Merrigan

Y

D

Springfield

Governor’s Council

8th

John T. Cesan

N

U

Springfield

Governor’s Council

8th

Michael Franco

N

R

Springfield

Governor’s Council

8th

Matthew Hernke

N

R

Springfield

State Senator

Berkshire, Hampshire & Franklin

Benjamin B. Downing

Y

D

Boston

State Senator

Bristol & Norfolk

James E. Timilty

Y

D

Boston

State Senator

Bristol & Norfolk

Jon W. Rockwood

N

R

Boston

State Senator

First Bristol & Plymouth

Joan M. Menard

Y

D

Boston

State Senator

First Bristol & Plymouth

Dylan Thomas Ferreira

N

I

Fall River

State Senator

Second Bristol & Plymouth

Mark Montigny

Y

D

Boston

State Senator

Cape & Islands

Robert O’Leary

Y

D

Boston

State Senator

First Essex

Steven A. Baddour

Y

D

Boston

State Senator

Second Essex

Frederick Berry

Y

D

Boston

State Senator

First Essex & Middlesex

Bruce E. Tarr

Y

R

Boston

State Senator

Second Essex & Middlesex

Sue Tucker

Y

D

Boston

State Senator

Third Essex & Middlesex

Thomas M. McGee

Y

D

Boston

State Senator

Hampden

Stephen Buoniconti

Y

D

Boston

State Senator

First Hampden & Hampshire

Gale Candaras

Y

D

Springfield

State Senator

First Hampden & Hampshire

Richard J. Howell

N

R

Springfield

State Senator

First Hampden & Hampshire

Alexander J. Sherman

N

R

Springfield

State Senator

Second Hampden & Hampshire

Michael Knapik

Y

R

Springfield

State Senator

Hampshire & Franklin

Stanley Rosenberg

Y

D

Springfield

State Senator

Hampshire & Franklin

Keith McCormick

N

R Springfield/ Boston

State Senator

First Middlesex

Steven C. Panagiotakos

Y

D

Boston

State Senator

Second Middlesex

Patricia D. Jehlen

Y

D

Boston

State Senator

Third Middlesex

Sandra B. Martinez

N

R

Boston

State Senator

Third Middlesex

Susan C. Fargo

Y

D

Boston

State Senator

Fourth Middlesex

Jim Marzilli

Y

D

Boston

State Senator

Middlesex & Essex

Richard R. Tisei

Y

R

Boston

State Senator

First Middlesex & Norfolk

Cynthia Stone Creem

Y

D

Boston

State Senator

Second Middlesex & Norfolk

Karen Spilka

Y

D

Boston

State Senator

Middlesex, Suffolk & Essex

Anthony D. Galluccio

Y

D

Boston

State Senator

Middlesex, Suffolk & Essex

Valeriano Niviacchi

N

L

Boston

State Senator

Middlesex & Worcester

Stephen P. LeDuc

N

D

Boston

State Senator

Middlesex & Worcester

Steve Levy

N

R

Mail

State Senator

Middlesex & Worcester

James B. Eldridge

N

D

Boston

State Senator

Norfolk, Bristol & Middlesex

Sara Orozco

N

D

Boston

State Senator

Norfolk, Bristol & Middlesex

Scott P. Brown

Y

R

Boston

State Senator

Norfolk, Bristol & Plymouth

Brian A. Joyce

Y

D

Boston

State Senator

Norfolk & Plymouth

Michael W. Morrissey

Y

D

Boston

State Senator

Plymouth & Barnstable

Therese Murray

Y

D

Boston

State Senator

First Plymouth & Bristol

Marc R. Pacheco

Y

D

Boston

State Senator

Second Plymouth & Bristol

Robert S. Creedon, Jr.

Y

D

Boston

State Senator

Plymouth & Norfolk

Robert L. Hedlund

Y

R

Boston

State Senator

First Suffolk

Jack Hart

Y

D

Boston

State Senator

First Suffolk

Althea Garrison

N

I

Boston

State Senator

Second Suffolk

Dianne Wilkerson

Y

D

Boston

State Senator

Second Suffolk

Robert Patton-Spruill

N

D

Boston

State Senator

Second Suffolk

Sonia Chang-Diaz

N

D

Boston

State Senator

Second Suffolk

William T. Leonard

N

U

Boston

Data Prepared Courtesy o

William Francis Galvin,

Secretary of the Commonwealth

Page 4

2008 Candidate Who Pulled Papers.xls

OFFICE

DISTRICT

CANDIDATE

INC. PTY.

PICK-UP LOC.

State Senator

First Suffolk & Middlesex

Anthony Petruccelli

Y

D

Boston

State Senator

First Suffolk & Middlesex

Ardan Goin

N

U

Mail

State Senator

Second Suffolk & Middlesex

Steven A. Tolman

Y

D

Boston

State Senator

Suffolk & Norfolk

Michael Columbo

N

U

Mail

State Senator

Suffolk & Norfolk

John M. Tobin, Jr.

N

D

Boston

Data Prepared Courtesy o

William Francis Galvin,

Secretary of the Commonwealth

Page 5

2008 Candidate Who Pulled Papers.xls

OFFICE

DISTRICT

CANDIDATE

INC. PTY.

PICK-UP LOC.

State Senator

Suffolk & Norfolk

Marian Walsh

Y

D

Boston

State Senator

First Worcester

Harriette Chandler

Y

D

Boston

State Senator

Second Worcester

Douglas A. Belanger

N

D

Boston

State Senator

Second Worcester

Michael O. Moore

N

D

Boston

State Senator

Second Worcester

John Lebeaux

N

R

Boston

State Senator

Worcester,Hampden,Hampshire,Franklin Stephen M. Brewer

Y

D

Boston

State Senator

Worcester & Middlesex

Jennifer Flanagan

N

D

Boston

State Senator

Worcester & Norfolk

Richard T. Moore

Y

D

Boston

State Representative

First Barnstable

Cleon H. Turner

Y

D

Boston

State Representative

Second Barnstable

Demetrius J. Atsalis

Y

D

Boston

State Representative

Third Barnstable

Matthew Patrick

Y

D

Boston

State Representative

Fourth Barnstable

Sarah K. Peake

Y

D

Boston

State Representative

Fifth Barnstable

Jeffrey D. Perry

Y

R

Boston

State Representative

Barnstable, Dukes & Nantucket

Jacob Ferreira

N

I

Boston

State Representative

Barnstable, Dukes & Nantucket

Timothy Madden

N

U

Boston

State Representative

Barnstable, Dukes & Nantucket

Nancy Archer Martin

N

D

Boston

State Representative

Barnstable, Dukes & Nantucket

Catherine O’Bumpus

N

D

Mail

State Representative

Barnstable, Dukes & Nantucket

Dan Larkosh

N

D

Mail

State Representative

Barnstable, Dukes & Nantucket

Roger Wey

N

D

Mail

State Representative

First Berkshire

Daniel Bosley

Y

D

Boston

State Representative

Second Berkshire

Denis E. Guyer

Y

D

Boston

State Representative

Third Berkshire

Christopher N. Speranzo

Y

D

Boston

State Representative

Fourth Berkshire

William Smitty Pignatelli

Y

D

Boston

State Representative

First Bristol

Fred J. Barrows

Y

R

Fall River

State Representative

First Bristol

Devin Romanul

N

D

Boston

State Representative

First Bristol

Bill Darcey

N

D

Mail

State Representative

Second Bristol

Bill Bowles

N

D

Mail

State Representative

Second Bristol

George Ross

N

R

Mail

State Representative

Second Bristol

Kate M. Jackson

N

D

Boston

State Representative

Third Bristol

James H. Fagan

Y

D

Boston

State Representative

Fourth Bristol

Steven J. D’Amico

Y

D

Boston

State Representative

Fifth Bristol

Patricia A. Haddad

Y

D

Boston

State Representative

Sixth Bristol

David B. Sullivan

Y

D

Fall River

Data Prepared Courtesy o

William Francis Galvin,

Secretary of the Commonwealth

Page 6

2008 Candidate Who Pulled Papers.xls

OFFICE

DISTRICT

CANDIDATE

INC. PTY.

PICK-UP LOC.

State Representative

Seventh Bristol

C.J. Ferry

N

R

Fall River

State Representative

Seventh Bristol

Kevin Aguiar

N

D

Fall River

State Representative

Eighth Bristol

Mike Raposa

N

Z

Fall River

State Representative

Eighth Bristol

Michael Rodrigues

Y

D

Fall River

State Representative

Ninth Bristol

John F. Quinn

Y

D

Boston

State Representative

Tenth Bristol

William Straus

Y

D

Boston

State Representative

Eleventh Bristol

Robert M. Koczera

Y

D

Boston

State Representative

Twelfth Bristol

Stephen R. Canessa

Y

D

Boston

State Representative

Thirteenth Bristol

Antonio Cabral

Y

D

Boston

State Representative

Fourteenth Bristol

Elizabeth A. Poirier

Y

R

Boston

State Representative

First Essex

Mike Costello

Y

D

Boston

State Representative

Second Essex

Harriett L. Stanley

Y

D

Boston

State Representative

Third Essex

Brian S. Dempsey

Y

D

Boston

State Representative

Fourth Essex

Donald R. Bumiller

N

D

Boston

State Representative

Fourth Essex

Bradford Hill

Y

R

Boston

State Representative

Fifth Essex

Anthony J. Verga

Y

D

Boston

State Representative

Fifth Essex

Astrid af Klinteberg

N

D

Boston

State Representative

Fifth Essex

Ann-Margaret Ferrante

N

D

Boston

State Representative

Sixth Essex

Mary E. Grant

Y

D

Boston

State Representative

Sixth Essex

Donato Paglia

N

U

Mail

State Representative

Seventh Essex

John Keenan

Y

D

Boston

State Representative

Eighth Essex

Lori Ehrlich

N

D

Boston

State Representative

Ninth Essex

Mark Falzone

Y

D

Boston

State Representative

Tenth Essex

Robert Fennell

Y

D

Boston

State Representative

Eleventh Essex

Steven Walsh

Y

D

Boston

State Representative

Twelfth Essex

Joyce A. Spiliotis

Y

D

Boston

State Representative

Thirteenth Essex

Theodore C. Speliotis

Y

D

Boston

State Representative

Fourteenth Essex

David Torrisi

Y

D

Boston

State Representative

Fifteenth Essex

Linda Dean Campbell

Y

D

Boston

State Representative

Fifteenth Essex

Chris DiBella

N

D

Boston

State Representative

Sixteenth Essex

William Lantigua

Y

D

Boston

State Representative

Sixteenth Essex

Marcos A. Devers

N

D

Boston

State Representative

Seventeenth Essex

Barry Finegold

Y

D

Boston

State Representative

Eighteenth Essex

Barbara L’Italien

Y

D

Boston

Data Prepared Courtesy o

William Francis Galvin,

Secretary of the Commonwealth

Page 7

2008 Candidate Who Pulled Papers.xls

OFFICE

DISTRICT

CANDIDATE

INC. PTY.

PICK-UP LOC.

State Representative

First Franklin

Stephen Kulik

Y

D

Boston

State Representative

Second Franklin

Christopher Donelan

Y

D

Boston

State Representative

Second Franklin

Robert Parks

N

R

Boston

State Representative

First Hampden

Todd M. Smola

Y

R

Boston

State Representative

Second Hampden

Brian M. Ashe

Y

D

Springfield

State Representative

Second Hampden

William Scibelli

N

R

Mail

State Representative

Second Hampden

Kaleri B. Walsh

N

D

Springfield

State Representative

Third Hampden

Rosemary Sandlin

Y

D

Boston

State Representative

Fourth Hampden

Donald F. Humason, Jr.

Y

R

Boston

State Representative

Fifth Hampden

Michael F. Kane

Y

D

Springfield

State Representative

Sixth Hampden

Jim Welch

Y

D

Springfield

State Representative

Seventh Hampden

Thomas M. Petrolati

Y

D

Springfield

State Representative

Eighth Hampden

Joseph F. Wagner

Y

D

Springfield

State Representative

Ninth Hampden

Sean Curran

Y

D

Springfield

State Representative

Tenth Hampden

Cheryl A. Coakley-Rivera

Y

D

Springfield

State Representative

Tenth Hampden

George J. Vazquez

N

R

Springfield

State Representative

Eleventh Hampden

Benjamin Swan

Y

D

Boston

State Representative

Eleventh Hampden

Lorenzo D. Gaines

N

D

Springfield

State Representative

Twelfth Hampden

Angelo J. Puppolo, Jr.

Y

D

Springfield

State Representative

Twelfth Hampden

Richard J. Howell

N

R

Springfield

State Representative

First Hampshire

Peter V. Kocot

Y

D

Boston

State Representative

Second Hampshire

John W. Scibak

Y

D

Springfield

State Representative

Third Hampshire

Ellen Story

Y

D

Boston

State Representative

First Middlesex

Zac Saboliauskas

N

I

Boston

State Representative

First Middlesex

Robert S. Hargraves

Y

R

Boston

State Representative

First Middlesex

Virginia Woods

N

D

Boston

State Representative

Second Middlesex

Geoffrey D. Hall

Y

D

Boston

State Representative

Second Middlesex

Jim C. Perry

N

R

Boston

State Representative

Second Middlesex

Paul J. Avella

N

R

Boston

State Representative

Second Middlesex

James Arciero

N

D

Boston

State Representative

Third Middlesex

Ellen S. Sturgis

N

D

Boston

State Representative

Third Middlesex

Mary Kate Hogan

N

D

Boston

State Representative

Third Middlesex

Sonny Parente

N

R

Boston

State Representative

Third Middlesex

David A. Goulding

N

U

Boston

State Representative

Third Middlesex

Erica Bigelow

N

D

Mail

State Representative

Third Middlesex

Leonard H. Golder

N

D

Boston

State Representative

Fourth Middlesex

Arthur Vigeant

N

R

Mail

State Representative

Fourth Middlesex

Matthew Cain

N

D

Mail

State Representative

Fourth Middlesex

Stephen P. LeDuc

Y

D

Boston

State Representative

Fourth Middlesex

Danielle W. Gregoire

N

D

Boston

State Representative

Fourth Middlesex

Mat Cain

N

D

Mail

State Representative

Fifth Middlesex

David Paul Linsky

Y

D

Boston

State Representative

Sixth Middlesex

Pam Richardson

Y

D

Boston

State Representative

Sixth Middlesex

Christopher Walsh

N

D

Boston

State Representative

Sixth Middlesex

Gerald Bloomfield

N

U

Mail

State Representative

Seventh Middlesex

Tom Sannicandro

Y

D

Boston

State Representative

Eighth Middlesex

Carolyn Dykema

N

D

Mail

State Representative

Eighth Middlesex

Paul Loscocco

Y

R

Boston

State Representative

Eighth Middlesex

Edward J. Mills

N

D

Boston

State Representative

Ninth Middlesex

Thomas M. Stanley

Y

D

Boston

Data Prepared Courtesy o

William Francis Galvin,

Secretary of the Commonwealth

Page 8

2008 Candidate Who Pulled Papers.xls

OFFICE

DISTRICT

CANDIDATE

INC. PTY.

PICK-UP LOC.

State Representative

Tenth Middlesex

Peter J. Koutoujian

Y

D

Boston

State Representative

Eleventh Middlesex

Kay Khan

Y

D

Boston

State Representative

Twelfth Middlesex

Ruth B. Balser

Y

D

Boston

State Representative

Thirteenth Middlesex

Susan Pope

Y

R

Boston

State Representative

Fourteenth Middlesex

Cory Atkins

Y

D

Boston

State Representative

Fifteenth Middlesex

Jay R. Kaufman

Y

D

Boston

State Representative

Sixteenth Middlesex

Thomas A. Golden, Jr.

Y

D

Boston

State Representative

Seventeenth Middlesex

Melvin E. Bennett

N

U

Boston

State Representative

Seventeenth Middlesex

David Nangle

Y

D

Boston

State Representative

Eighteenth Middlesex

Kevin Murphy

Y

D

Boston

State Representative

Nineteenth Middlesex

James R. Miceli

Y

D

Boston

State Representative

Twentieth Middlesex

Bradley H. Jones, Jr.

Y

R

Boston

State Representative

Twenty-First Middlesex

Charles Murphy

Y

D

Boston

State Representative

Twenty-Second Middlesex

John Perry

N

U

Boston

State Representative

Twenty-Second Middlesex

William C. Greene, Jr.

Y

D

Boston

State Representative

Twenty-Second Middlesex

James F. O’Donnell

N

D

Boston

State Representative

Twenty-Third Middlesex

Sean Garballey

Y

D

Boston

State Representative

Twenty-Fourth Middlesex

William N. Brownsberger

Y

D

Boston

State Representative

Twenty-Fifth Middlesex

Leslie R. Phillips

N

D

Boston

State Representative

Twenty-Fifth Middlesex

Alice K. Wolf

Y

D

Boston

State Representative

Twenty-Sixth Middlesex

Timothy J. Toomey, Jr.

Y

D

Boston

State Representative

Twenty-Seventh Middlesex

Denise Provost

Y

D

Boston

State Representative

Twenty-Eighth Middlesex

Stephen Stat Smith

Y

D

Boston

State Representative

Twenty-Eighth Middlesex

Wayne A. Matewsky

N

D

Boston

State Representative

Twenty-Ninth Middlesex

Rachel Kaprielian

Y

D

Boston

State Representative

Thirtieth Middlesex

Kris Burgess

N

U

Boston

State Representative

Thirtieth Middlesex

Dwyer [sic]
N

U

Boston

State Representative

Thirty-First Middlesex

Carmen O’Rourke

N

D

Boston

State Representative

Thirty-First Middlesex

Jason Lewis

N

D

Boston

State Representative

Thirty-Second Middlesex

Katherine Clark

N

D

Boston

State Representative

Thirty-Third Middlesex

Christopher G. Fallon

N

D

Boston

State Representative

Thirty-Fourth Middlesex

Carl Sciortino

Y

D

Boston

State Representative

Thirty-Fourth Middlesex

Michael DiBenedetto

N

D

Mail

State Representative

Thirty-Fourth Middlesex

Michael J. Rotondi

N

D

Boston

State Representative

Thirty-Fifth Middlesex

Paul Donato

Y

D

Boston

State Representative

Thirty-Fifth Middlesex

Jim Caralie

N

D

Boston

State Representative

Thirty-Fifth Middlesex

Patrick W. McCabe

N

D

Boston

State Representative

Thirty-Sixth Middlesex

Colleen Garry

Y

D

Boston

State Representative

Thirty-Seventh Middlesex

Jennifer Benson

N

D

Boston

State Representative

Thirty-Seventh Middlesex

Gail F. Sullivan

N

D

Boston

State Representative

First Norfolk

Bruce Ayers

Y

D

Boston

State Representative

Second Norfolk

A. Stephen Tobin

Y

D

Boston

State Representative

Third Norfolk

Ronald Mariano

Y

D

Boston

Data Prepared Courtesy o

William Francis Galvin,

Secretary of the Commonwealth

Page 9

2008 Candidate Who Pulled Papers.xls

OFFICE

DISTRICT

CANDIDATE

INC. PTY.

PICK-UP LOC.

State Representative

Fourth Norfolk

James M. Murphy

Y

D

Boston

State Representative

Fourth Norfolk

Carlton Alan Chambers

N

R

Mail

State Representative

Fourth Norfolk

Bob Montgomery Thomas

N

R

Mail

State Representative

Fifth Norfolk

Joseph R. Driscoll, Jr.

Y

D

Boston

State Representative

Fifth Norfolk

Michael Devlin

N

D

Mail

State Representative

Sixth Norfolk

William C. Galvin

Y

D

Boston

State Representative

Seventh Norfolk

Walter F. Timilty

Y

D

Boston

State Representative

Eighth Norfolk

Louis L. Kafka

Y

D

Boston

State Representative

Ninth Norfolk

Richard J. Ross

Y

R

Boston

State Representative

Ninth Norfolk

Thomas Roache

N

U

Mail

State Representative

Tenth Norfolk

James E. Vallee

Y

D

Boston

State Representative

Eleventh Norfolk

Paul McMurty

Y

D

Boston

State Representative

Eleventh Norfolk

Doug Obey

N

R

Boston

State Representative

Twelth Norfolk

John H. Rogers

Y

D

Boston

State Representative

Thirteenth Norfolk

Lida Harkins

Y

D

Boston

State Representative

Fourteenth Norfolk

Peter Hill

N

D

Mail

State Representative

Fourteenth Norfolk

Lawrence Kaplan

N

D

Mail

State Representative

Fourteenth Norfolk

Alice Peisch

Y

D

Boston

State Representative

Fifteenth Norfolk

Frank Israel Smizik

Y

D

Boston

State Representative

First Plymouth

Vinny M. deMacedo

Y

D

Boston

State Representative

Second Plymouth

Susan Williams Gifford

Y

R

Boston

State Representative

Third Plymouth

Garrett Bradley

Y

D

Boston

State Representative

Fourth Plymouth

Michael A. Maresco

N

D

Boston

State Representative

Fourth Plymouth

John M. Valianti

N

I

Boston

State Representative

Fourth Plymouth

Frank Hynes

Y

D

Boston

State Representative

Fourth Plymouth

James M. Cantwell

N

D

Boston

State Representative

Fourth Plymouth

Stephen A. Lynch

N

D

Mail

State Representative

Fourth Plymouth

James M. Gilmore

N

D

Boston

State Representative

Fifth Plymouth

Robert J. Nyman

Y

D

Boston

State Representative

Sixth Plymouth

Daniel K. Webster

Y

R

Boston

State Representative

Seventh Plymouth

Allen J. McCarthy

Y

D

Boston

State Representative

Eighth Plymouth

David L. Flynn

Y

D

Boston

State Representative

Ninth Plymouth

Thomas P. Kennedy

Y

D

Boston

State Representative

Tenth Plymouth

Christine E. Canavan

Y

D

Boston

State Representative

Eleventh Plymouth

Alejandro Franch

N

U

Fall River

State Representative

Eleventh Plymouth

Geraldine M. Creedon

Y

D

Boston

State Representative

Twelfth Plymouth

Thomas Calter

Y

D

Boston

State Representative

First Suffolk

Carlo Basile

Y

D

Boston

State Representative

Second Suffolk

Eugene O’Flaherty

Y

D

Boston

State Representative

Third Suffolk

Salvatore DiMasi

Y

D

Boston

State Representative

Third Suffolk

Benjamin Flynn

N

R

Boston

State Representative

Fourth Suffolk

Brian Wallace

Y

D

Boston

Data Prepared Courtesy o

William Francis Galvin,

Secretary of the Commonwealth

Page 10

2008 Candidate Who Pulled Papers.xls

OFFICE

DISTRICT

CANDIDATE

INC. PTY.

PICK-UP LOC.

State Representative

Fifth Suffolk

Roy Owens

N

D

Boston

State Representative

Fifth Suffolk

Marie St. Fleur

Y

D

Boston

State Representative

Fifth Suffolk

Barry Lawton

N

D

Boston

State Representative

Sixth Suffolk

Willie Mae Allen

Y

D

Boston

State Representative

Sixth Suffolk

Faustina K. Gabriel

N

D

Boston

State Representative

Sixth Suffolk

LaTasha K. Cooper

N

D

Boston

State Representative

Seventh Suffolk

Gloria L. Fox

Y

D

Boston

State Representative

Seventh Suffolk

Rev. Shaun Harrison

N

D

Boston

State Representative

Eighth Suffolk

Martha Walz

Y

D

Boston

State Representative

Ninth Suffolk

Byron Rushing

Y

D

Boston

State Representative

Tenth Suffolk

Mike Rush

Y

D

Boston

State Representative

Tenth Suffolk

Pamela S. Julian

N

D

Boston

State Representative

Eleventh Suffolk

Elizabeth A. Malia

Y

D

Boston

State Representative

Twelfth Suffolk

Linda Dorcena Forry

Y

D

Boston

State Representative

Thirteenth Suffolk

Martin J. Walsh

Y

D

Boston

State Representative

Fourteenth Suffolk

Angelo M. Scaccia

Y

D

Boston

State Representative

Fifteenth Suffolk

Jeffrey Sanchez

Y

D

Boston

State Representative

Sixteenth Suffolk

Kathi-Anne Reinstein

Y

D

Boston

State Representative

Seventeenth Suffolk

Valeriano Niviacchi

N

L

Boston

State Representative

Seventeenth Suffolk

Kevin Honan

Y

D

Boston

State Representative

Eighteenth Suffolk

Michael J. Moran

Y

D

Boston

State Representative

Nineteenth Suffolk

Robert A. DeLeo

Y

D

Boston

State Representative

First Worcester

Lewis Evangelidis

Y

R

Boston

State Representative

Second Worcester

Robert L. Rice, Jr.

Y

D

Boston

State Representative

Third Worcester

Stephen L. DiNatale

Y

D

Boston

State Representative

Fourth Worcester

Dennis Rosa

N

D

Mail

State Representative

Fourth Worcester

Susan Chalifoux

N

D

Mail

State Representative

Fourth Worcester

Claire M. Freda

N

U

Mail

State Representative

Fifth Worcester

Anne M. Gobi

Y

D

Boston

State Representative

Sixth Worcester

Geraldo Alicea

Y

D

Boston

State Representative

Sixth Worcester

Peter Cooper, Jr.

N

R

Boston

State Representative

Sixth Worcester

Ronald Chernisky

N

R

Boston

State Representative

Seventh Worcester

Paul K. Frost

Y

R

Boston

Data Prepared Courtesy o

William Francis Galvin,

Secretary of the Commonwealth

Page 11

2008 Candidate Who Pulled Papers.xls

OFFICE

DISTRICT

CANDIDATE

INC. PTY.

PICK-UP LOC.

State Representative

Eighth Worcester

Paul Kutawski

N

D

Boston

State Representative

Eighth Worcester

Richard E. Preston

N

D

Boston

State Representative

Ninth Worcester

George N. Peterson, Jr.

Y

R

Boston

State Representative

Tenth Worcester

Edward Curran

N

D

Mail

State Representative

Tenth Worcester

John Fernandes

Y

D

Boston

State Representative

Eleventh Worcester

Karyn E. Polito

Y

R

Boston

State Representative

Twelfth Worcester

Harold P. Naughton, Jr.

Y

D

Boston

State Representative

Thirteenth Worcester

Robert Spellane

Y

D

State Representative

Fourteenth Worcester

James O’Day

Y

D

Boston

State Representative

Fifteenth Worcester

State Representative

Sixteenth Worcester

Louis J. Desy, Jr.

N

D

Boston

State Representative

Seventeenth Worcester

John J. Binienda

Y

D

Boston

State Representative

Eighteenth Worcester

Jennifer M. Callahan

Y

D

Boston

County Commissioner

Barnstable County

Thomas E. Gorman

N

R

Boston

County Commissioner

Barnstable County

Lance Lambros

Y

D

Boston

County Commissioner

Barnstable County

Thomas P. Bernardo

Y

D

Boston

County Commissioner

Barnstable County

Sheila Veronica Lyons

N

D

Boston

County Commissioner

Barnstable County

J. Gregory Milne

N

D

Boston

County Commissioner

Bristol County

Christopher T. Saunders

Y

D

Fall River

County Commissioner

Bristol County

Paul B. Kitchen

N

D

Fall River

County Commissioner

Bristol County

Gregory DeMelo

N

U

Boston

County Commissioner

Bristol County

Arthur B. Machado

Y

D

Fall River

County Commissioner

Dukes County

Noreen Marro Flanders

?

U

Mail

County Commissioner

Norfolk County

Thomas E. Gorman

N

R

Boston

County Commissioner

Norfolk County

John M. Gillis

N

D

Boston

County Commissioner

Norfolk County

Francis W. O’Brien

Y

D

Boston

County Commissioner

Norfolk County

Michael F. Walsh

N

U

Boston

County Commissioner

Norfolk County

James P. Regan

N

D

Boston

County Commissioner

Plymouth County

Thomas E. Gorman

N

R

Boston

County Commissioner

Plymouth County

Laurie M. Maker

N

D

Boston

County Commissioner

Plymouth County

Jeff Welch

Y

D

Mail

County Commissioner

Plymouth County

Ronald K. Davy

N

R

Plymouth

County Commissioner

Plymouth County

Michael D. Brady

N

D

Plymouth

County Treasurer

Bristol County

Kevin Finnerty

Y

D

Fall River

County Treasurer

Dukes County

County Treasurer

Norfolk County

Joseph A. Connelly

Y

D

Boston

County Treasurer

Plymouth County

Thomas J. O’Brien

Y

D

Boston

County Treasurer

Plymouth County

Edward J. O’Connell

N

R

Boston

Register of Probate

Barnstable County

Priscilla J. Young

N

R

Fall River

Register of Probate

Barnstable County

Anastasia Welsh Perrino

N

R

Fall River

Register of Probate

Barnstable County

Kelly Kevin Lydon

N

D

Fall River

Register of Probate

Barnstable County

Eric Turkington

N

D

Boston

Register of Probate

Berkshire County

Francis B. Marinaro

Y

D

Boston

Register of Probate

Bristol County

David J. Dennis

N

D

Fall River

Register of Probate

Bristol County

Robert Heroux

N

R

Fall River

Register of Probate

Bristol County

John C. O’Neil

N

D

Fall River

Register of Probate

Bristol County

John Rodrigues

N

D

Fall River

Register of Probate

Bristol County

Roy D. Santos

N

D

Fall River

Data Prepared Courtesy o

William Francis Galvin,

Secretary of the Commonwealth

Page 12

2008 Candidate Who Pulled Papers.xls

OFFICE

DISTRICT

CANDIDATE

INC. PTY.

PICK-UP LOC.

Register of Probate

Bristol County

Linda M. Pereira

N

D

Fall River

Register of Probate

Bristol County

Richard Urban

N

U

Fall River

Register of Probate

Bristol County

Gina DeRossi

N

D

Fall River

Register of Probate

Bristol County

John DeJesus

N

D

Fall River

Register of Probate

Dukes County

Register of Probate

Essex County

Pamela Casey O’Brien

Y

D

Boston

Register of Probate

Franklin County

John F. Merrigan

Y

D

Springfield

Register of Probate

Hampden County

Thomas P. Moriarty, Jr.

Y

D

Springfield

Register of Probate

Hampden County

John T. Cesan

N

U

Mail

Register of Probate

Hampshire County

David E. Sullivan

Y

D

Springfield

Register of Probate

Middlesex County

John Buonomo

Y

D

Boston

Register of Probate

Nantucket County

Julie Fitzgerald

N

U

Mail

Register of Probate

Nantucket County

Susan Beamish

N

D

Boston

Register of Probate

Norfolk County

Patrick W. MCDermot

Y

D

Boston

Register of Probate

Plymouth County

Robert McCarthy

Y

D

Boston

Register of Probate

Suffolk County

Richard Iannella

Y

D

Boston

Register of Probate

Suffolk County

Shaun Agard

N

I

Boston

Register of Probate

Worcester County

Stephen G. Abraham

Y

D

Boston

Register of Probate

Worcester County

Paula S. Selvitella

N

I

Springfield

VACANCY

Register of Deeds

Bristol Northern

Barry Amaral

N

D

Mailed

Data Prepared Courtesy o

William Francis Galvin,

Secretary of the Commonwealth

Page 13

2008 Candidate Who Pulled Papers.xls

OFFICE

DISTRICT

CANDIDATE

INC. PTY.

PICK-UP LOC.

Data Prepared Courtesy o

William Francis Galvin,

Secretary of the Commonwealth

About republicanvoices